PROF. AUGUSTINO VOLDEMARO GENEALOGIJA

2020-04-21

1928 m. sausio 1 d. vizito metu į Vokietiją. A. Voldemaras su žmona Matilda Berlyno stotyje. Bundesarchiv, Bild 102-05364 / CC-BY-SA 3.0 nuotrauka.

 

Prof. Augustinas Voldemaras (1883 m. balandžio 16 d. Dysnoje, Tverečiaus valsčius – 1942 m. gruodžio 16 d. Maskvoje, Rusija) – tarpukario Lietuvos politinis veikėjas, istorikas, pirmosios Vyriausybės vadovas. Pirmą kartą prof. A. Voldemaro kilmę ir genealogiją ištyrė istorikė Žydrė Butkevičienė. Parengė prof. A. Voldemaro genealogijos apžvalginį straipsnį su šaltinių nuorodomis ir nuotraukomis. Remdamasi archyviniais dokumentais, sudarė  genealoginę schemą.

Augustinas Voldemaras yra viena garsiausių politinių asmenybių Lietuvos istorijoje. Sėkmingai reiškėsi įvairiose srityse – pirmosios Vyriausybės vadovas, du kartus ėjęs ministro pirmininko, užsienio reikalų ir krašto apsaugos ministrų pareigas, istorijos profesorius, bendradarbiavo spaudoje, rašė mokslo darbus socialinėmis, istorinėmis, kultūrinėmis temomis, politinių straipsnius, vertė grožinę literatūrą. Asmeniniame gyvenime taip pat buvo spalvinga, įdomi, kartais laužanti nusistovėjusius stereotipus, asmenybė.
Pavardė Voldemaras ne lietuviškos kilmės. Lietuvių kalbos išteklių informacinės sistemos Pavardžių duomenų bazėje rašoma, kad pavardės Voldemaras kilmė iš vok. Waldemar. Pavardė Woldemar ar Waldemar aptinkama Danijoje bei Latvijoje. Tiksliai nežinoma kada, maždaug 18 a. antroje pus. – 19 a. pr., tikėtina, kad Voldemarai į Lietuvą atkeliavo iš dabartinės Latvijos teritorijos.
Ieškant Augustino Voldemaro protėvių buvo tyrinėtos Tverečiaus Romos katalikų bažnyčios (Romos katalikų bažnyčia toliau tekste – bažnyčia) metrikinės knygos bei parapijos katalikų sąrašai, gretimų parapijų – Mielagėnų ir Daugėliškio bažnyčių knygos, Imbrado ir Zarasų bažnyčių knygos, taip pat Dysnos dvaro, kurio teritorijoje buvo kaimai, kuriuose gyveno Voldemarai, reviziniai sąrašai. Dysnos dvaras buvo dabartiniame Ignalinos rajone, ilgą laiką priklausė didikams Pacams. 1690 m. Feliksas Pacas dvarą dovanojo Vilniaus benediktinių vienuolynui, kuriam dvaras priklausė iki 1843 m., iki dvaro suvalstybinimo.


Visą istorikės Žydrės Butkevičienės straipsnį „Prof. Augustinas Voldemaras – mokslininkas ir politikas iš Lietuvos pakraščio“ galėsite perskaityti Lietuvos genealogijos ir heraldikos draugijos leidinyje „Genealogija ir heraldika“ Nr. 3. Ankstesnių leidinių „Genealogija ir heraldika“ numerius rasite paspaudę čia.

Narystė organizacijojeMūsų partneriai
Atgal