DIDIKŲ RADVILŲ GIMINEI SKIRTA PARODA

2020-01-12

Lietuvos genealogijos ir heraldikos draugijos kancleris Paulius Vaniuchinas su LDK didikų Radvilų giminės palikuoniu, Lietuvos genealogijos ir heraldikos draugijos garbės nariu, kunigaikščiu Motieju Radvila (Maciej Radziwiłł) tarptautinėje parodoje „Radvilos. Kunigaikščių istorija ir paveldas“. LGHD nuotr., 2020.

„Radvilos. Kunigaikščių istorija ir paveldas“ - taip vadinosi tarptautinė paroda Valdovų rūmuose, kurioje atskleista garsiausios Radvilų giminės didybė, jų valstybinė, politinė, karinė veikla, vedybinė politika su kitomis Abiejų Tautų Respublikos ir Europos giminėmis. 
Parodoje, kuri apėmė XVI-XVIII amžius, pristatyta daugiau kaip 350 eksponatų iš bemaž 40 įvairių institucijų ir kolekcijų, esančių 7 pasaulio valstybėse. Dalis daiktų iki šiol nebuvo eksponuojami, o kai kurie buvo beveik nežinomi nei Lietuvoje, nei užsienyje.
Vienas gausiausių ir įdomiausių rinkinių, kurį sudarė meno vertybės ir šeimos relikvijos, į parodą atkeliavo iš privačios Varšuvoje gyvenančio didikų Radvilų giminės palikuonio, Lietuvos genealogijos ir heraldikos draugijos garbės nario, mecenato kunigaikščio Motiejaus Radvilos (Maciej Radziwiłł), 2019 m. apdovanoto Lietuvos valstybės ordinu, kolekcijos.
„Pagaliau namie. Nors šie rūmai, tiesą sakant, niekuomet nepriklausė Radviloms, netoli buvo bene devynios Radviloms priklausiusios rezidencijos. Radvilos dažnai viešėdavo pas Lietuvos didžiuosius kunigaikščius. Ir dabar čia svečiuojamės vėl kartu su savo protėviais“, – parodos metu, sakė kunigaikštis Motiejus Radvila.
Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos globojama tarptautinė paroda „Radvilos. Kunigaikščių istorija ir paveldas“ Valdovų rūmų muziejuje buvo atidaryta 2019 m. spalio 10 dieną. Beveik tris mėnesius trukusi paroda spėjo pelnyti ne tik didžiausios ir sudėtingiausios, bet ir vienos gausiausiai lankomų parodų vardą. Parodą organizavo – Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai ir kunigaikštis Motiejus Radvila.

Radvilos (lenkiškai paprastai save vadindavo Radziwiłłowie) – LDK didikų giminė, iškilusi XV a. ir išlikusi viena įtakingiausių iki LDK gyvavimo pabaigos XVIII a. pabaigoje. Radvilos buvo viena turtingiausių Europos giminių, jie valdė 23 pilis, 426 miestus ir miestelius, 2032 dvarus, 10 053 kaimus. Nuo 1547 m. Radvilos, vieninteliai iš Lietuvos didikų giminių turėjo Šventosios Romos imperijos kunigaikščių titulą.
Radvilos net 166 metus užėmė vieną svarbiausių, Vilniaus vaivados postą. Iš giminės iškilo 37 vaivados, 22 ministrai (kancleriai, maršalkos, etmonai, iždininkai) 3 vyskupai, 1 kardinolas, 1 karalienė ir daugybė kitų žemesnių pareigūnų. Radvilos herbą „Trimitai“ gavo 1413 metais Horodlėje, kaip ir 46 kitos lietuvių didikų šeimos, pagal Horodlės susitarimus.

Narystė organizacijojeMūsų partneriai