ATKURTAS VYSKUPO MOTIEJAUS VALANČIAUS HERBAS

2020-03-31

Kretingos rajono kultūros centre Lietuvos genealogijos ir heraldikos draugijos kancleris Paulius Vaniuchinas įteikė šios savivaldybės merui Antanui Kalniui atkurtą Žemaičių vyskupo M. Valančiaus herbą ir du jo liudijimus. Vitos Urbonienės nuotr.

Valstybės atkūrimo diena švenčiama per Žemaičių vyskupo, rašytojo, istoriko, švietėjo ir blaivybės propaguotojo Motiejaus Valančiaus gimtadienį (gimė 1801 m. vasario 16 d.). Šią dieną, Kretingos rajono kultūros centre, įteikiami Žemaičių vyskupo M. Valančiaus atminimo medaliai nusipelniusiems kraštiečiams. Šiais metais, šiame renginyje, dalyvavo ir Lietuvos genealogijos ir heraldikos draugijos kancleris Paulius Vaniuchinas.
Lietuvos genealogijos ir heraldikos draugijos iniciatyva, pagal autentiškus herbinius antspaudus, buvo atkurtas Žemaičių vyskupo M. Valančiaus (1801-1875) herbas. Atkurto herbo autoriai: Žydrūnas Strumila ir Paulius Vaniuchinas, konsultantai: dr. Edmundas Antanas Rimša, Arvydas Stanislavas Každailis ir dr. Gabrielė Jasiūnienė. Atkurtą vyskupo herbą ir du jo liudijimus: vieną skirtą Kretingos, o kitą – Nasrėnų Motiejaus Valančiaus gimtinės muziejams kancleris P. Vaniuchinas šventės metu įteikė Kretingos rajono savivaldybės merui Antanui Kalniui. P. Vaniuchinas taip pat padovanojo iš savo kolekcijos Žemaičių vyskupo M. Valančiaus tris autentiškus laiškus. Du laiškai rašyti ir išsiųsti 1873-iaisiais, o trečiasis – paskutiniais vyskupo gyvenimo metais – 1875-aisiais. Visi trys laiškai pasirašyti paties vyskupo, o vienas su jo herbiniu antspaudu. 
„Nėra duomenų, kodėl vyskupo herbe atsirado kirvis. Neabejotinai tai yra bajoriškas Okša (lenk. Oksza) herbas, kurį Lietuvos bajorai gavo pagal 1413 m. Horodlės sutartį, nors M. Valančius iš tikrųjų pagal kilmę nebuvo bajoras. Kitas įdomus dalykas yra tai, kad M. Valančius, pagal dabartinę sampratą, savo herbe naudojo arkivyskupų skrybėlę, bet šis terminas netaikytinas XIX a.“, – sako Lietuvos genealogijos ir heraldikos draugijos kancleris P. Vaniuchinas.

Pagal autentiškus Žemaitijos vyskupo M. Valančiaus herbinius antspaudus atkurtas jo herbas. Jis pirmasis įtrauktas į Lietuvos genealogijos ir heraldikos draugijos dvasininkų herbų registrą. LGHD archyvas.

Žemaičių vyskupo M. Valančiaus herbo raudoname lauke – sidabrinis kovos kirvis, atsuktas ašmenimis į dešinę. Virš skydo – auksinė trijų lapų karūna su dviem baltais perlais. Į karūną įkirstas toks pat kirvis, kaip ir skyde. Virš jų – žalia vyskupo skrybėlė su žaliomis virvelėmis ir po dešimt žalių kutų abiejose pusėse. Už skydo, karūnos dešinėje – sidabrinė mitra su auksiniu riterišku kryžiumi, kairėje – sidabrinis pastoralas, kurio spiralė auksinė. Mitros kraštai ir papuošimai auksiniai. Po skydu ant auksinės grandinės kabo auksinis kryžius.

Lietuvos genealogijos ir heraldikos draugijos dvasininkų herbų registras: www.genealogija.lt

Plačiau skaitykite: www.pajurionaujienos.com

Narystė organizacijojeMūsų partneriai
Atgal